Lexi Toxon

When Words Collide

 • אוגוסט 2011
  א ב ג ד ה ו ש
  « יול   ספט »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • מודעות פרסומת

ההפתעה הגדולה

Posted by kenny 66 ב- אוגוסט 2, 2011

אחת התחושות שמלוות אותי בקריאת הדיווחים על המחאה בשבועות האחרונים, היא שלא מעט מהם "מגלים" פתאום בהפתעה מסוימת את הריכוזיות וחוסר הרגולציה של הכלכלה הישראלית, את ההזנחה של השירותים הציבוריים במדינה. ואני לא מבין את ההפתעה הזו, כי זו אידאולוגיה מפורשת של ביבי, אולמרט, שרון, ברק ואחרים, שהתוצאות שלה ידועות היטב אם רק טורחים לבחון את ההיסטוריה.

הליברליזם הכלכלי אינו חדש, בצורתו המודרנית הוא נוסח במחצית השנייה של המאה ה-18, ויושם בעבר. נתעלם לרגע מבעיית הרלוונטיות של רעיונות בני שלוש מאות שנה למצב הכלכלי היום (רק לסבר את האוזן, אדם סמית כותב שאחת הסיבות ש"היד הנעלמה" תעבוד היא שאנשים יעדיפו לקנות תוצרת מקומית כי היא תהיה זולה יותר), ונבדוק יישומים שלה בעבר. דיזראלי היה אחד מחסידיו של סמית', ובזמן שבו תפוחי אדמה נרקבו באדמה במערב אירלנד, הוא התנגד בשם הליברליזם הכלכלי לכפות על חקלאי מזרח האי למכור את השעורה שלהם בזול באירלנד עצמה. מכיוון שהמחירים שקיבלו באנגליה היו יותר גבוהים, השעורה נמכרה שם. אני לא טוען שזה היה מונע את המוות ברעב של מאות אלפי אנשים, אבל אולי זה היה עוזר קצת. מדיניות דומה הופעלה גם בעת הרעב בהודו בשנת 1877 מנימוקים דומים. אלה דוגמאות קיצוניות, אבל לא קשה להבין שבכלכלה מוגבלת כזו של ישראל, פירושה הסרת רגולציה יהיה באופן בלתי נמנע ריכוז של כוח ואמצעי ייצר בידי קבוצה קטנה של בעלי הון ונטל מוגבר על מעמד הביניים שצריך לממן שירותים שהממשלה מתנערת מהם.

אז מדוע ההפתעה? כי אף אחד באף מערכת בחירות בארבעים השנים האחרונות לא טרח לבדוק את המצע הכלכלי של המפלגות או להתייחס אליו, וודאי שלא לחשוב על המשמעויות שלו. הפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים נשלטה בידי זיכרון עוולות ישנות ומעל לכול בידי "ביטחוניזם" שהטביע כל שיקול אחר. במדינה שבה "זכויות סוציליות" מקושרות ישר למפא"י, לססססמולנים אוהבי ערבים (תוקעי סכין חלוד בגב האומה ומסובבים) ולמפלגות הסוציאליסטיות-קומוניסטיות שהטביעו את המסרים החברתיים-כלכליים שלהם במסרים שקשורים ביחסי יהודים-ערבים ולאומיות פלסטינית, לא היה סיכוי למפלגות המקדמות זכויות כאלה להשפיע על מדיניות הממשלה. ולא, מפלגת העבודה אינה מפלגה כזו כבר לפחות 20 שנה. גם לא מרץ.

ההפתעה היחידה בכל העסק היא שביבי, בנושא אחד, נצמד למדיניות שלו באופן עקבי.

מודעות פרסומת

5 תגובות to “ההפתעה הגדולה”

 1. […] האנשים החכמים ביותר שאני מכירה, כתב את הפוסט המצוין הזה שנקרא "ההפתעה הגדולה". הוא מתחיל מהטיעון ההיסטורי […]

 2. yacov said

  אין שום בעיה בכלכלה חופשית. תמיד עדיף כלכלה חופשית מאשר סוציאליזם, במיוחד בארצות שיש בהם אוכלוסיות שונות ולכן חלק מהאוכלוסיות עלולות לתפוס "טרמפ" על סוציאליזם ובכך לתקוע מקלות בגלגלים של המדינה.

  בארץ- אין כלכלה חופשית. בארץ יש פאודליזם במסווה של כלכלה חופשית. המשק ריכוזי לא בגלל הכלכלה החופשית אלא בגלל שמאז קום המדינה, אף אחד לא עשה כלום כדי למנוע את זה.
  לא רק זה, אלא הממשלה מאז ומתמיד הקשתה על פתיחה של עסקים חדשים שיהוו תחרות בשוק.
  אפשר לקחת כדוגמא את הבנקים:
  בישראל יש בערך 6 בנקים: פועלים,לאומי,דיסקונט,בינלאומי,מזרחי-טפחות,ואוצר החייל.
  בישראל יש 7.5 מיליון אנשים, נכון?
  בדנמרק יש 5 מיליון, והנה רשימה של הבנקים בדנמרק:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banks_in_Denmark

  מלבד זאת- כאשר הממשלה (לאו דווקא הממשלה של היום, אלא כל הממשלות!) הפריטה שרותים היא תמיד דאגה שמי שיקנה יהיה איש עסקים שבבעלותו עוד דברים בארץ, ככה שבסופו של דבר 15-20 אנשים שולטים על המשק הישראלי.

  עוד משהו- הפתרון הוא לא סוציאליזם ומתן קצבאות, כי זה סתם יפגע במעמד הביניים עוד יותר. הפתרון הוא לדלל את הריכוזיות, ואת זה אין אומץ לאף מפלגה לעשות מסיבות שאין צורך להסביר.

  • kenny 66 said

   אין שום בעיה בכלכלה חופשית? אני מתקשה לחשוב על דוגמה אחת של הסרת רגולציה שלא נגמרה בקריסה או בפגיעה קשה בשכבות נרחבות. יעיד המשבר של 2008 מה קורה כאשר למערכת הבנקאית ניתנת יד חופשית. המדינה (הרפובליקנית, הדוגלת בניאו-ליברליזם) נאלצה לשלוח יד לכיסיהם של האזרחים כדי לחלץ את המוסדות הפיננסיים מהבור האפל שהם כרו לעצמם.

   אבל יש פה משהו עקרוני הרבה יותר. סוציאיליזם אינו רק גישה כלכלית, זו פילוסופיה פוליטית וחברתית. אני מעדיף "טרמפיסטים" כפי שאתה קורא להם על מדינה שמפקירה את האזרחים החלשים שבה כי אני מאמין שהמדינה נועדה לשרת את האזרחים ולא להיפך.

   ודאי שהכלכלה בארץ אינה חופשית, אבל הצעדים הכלכליים של ביבי במהלך כל הקריירה הפוליטית שלו נועדו לקדם הסרת רגולציה. בכלכלה קטנה ומבודדת כמו בשיראל (כן, הכלכלה הישראלית מבודדת למרות הגלובליזציה) ריכוז הכוח וההון לא צריך הרבה טובות של השלטון כאשר הוא מפריט שירותים. במדינה הנשטת בידי שלוש רשתות ספרומרקטים, שלוש רשתות מזון, שלושה עיתונים ושתי רשתות ספרים, תהליך כדור השלג של "כסף מושך כסף" קורה בקלות רבה. הדרך היחידה לנטרל ריכוזיות היא על ידי רגולציה, כלומר פיקוח על הכלכלה.

   ולסיום, אתה מביא את רשימת הבנקים בדנמרק, אחת המדינות שנחשבת לדגם של סוציאל-דמוקרטיה. המדינה מעניקה לאזרחים זכויות מפליגות על חשבונה שאנחנו היינו יכולים רק לחלום עליהן.

   • yacov said

    – משברים קורים בגלל טעויות של אנשים. אין מה לעשות.

    – אתה צריך לעזור לחלשים, אבל לא יותר מדי כי אז אתה תעודד אחרים להיות חלשים וכולם יפסידו מזה.

    – כרגע כדור השלג הוא באמת גדול ואין מה לעשות, אני לא חושב שהמצב נגרם בגלל ביבי. הוא בא רק באיזור שנת 2000. הטייקונים היו פה עוד לפניו.

    – הבאתי את דנמרק כדוגמא למדינה בסדר גודל דומה לישראל אבל עם הרבה תחרותיות במשק. זה נכון שיש שם שרותי רווחה חזקים ביותר אבל האזרחים שם לא מנצלים אותם- יש בדנמרק % אבטלה נמוך ביותר, ו% אנשים עם השכלה גבוהה בין הגבוהים בעולם. בערך ההפך מישראל…

    • kenny 66 said

     משברים קורים בגלל טעויות של אנשים. אם אתה מציב רשת ביטחון בצורת בקרה נוספת, נאמר רגולציה, אתה מציב מנגנונים שיוכלו לפקח על אותם אנשים ולמנוע טעויות אלה.

     אני לא חושב שהמצב נגרם "בגלל ביבי", אבל הוא מקדם בעקביות מדיניות שמאפשרת או לפחות מקלה על המצב הזה. היו גם ממשלות אחרות שקידמו מדיניות זו, וזו זכותם של אנשים לקדם מדיניות שבה הן מאמינים. אבל ספיקת הכפיים וההפתעה לנוכך היווצרות ריכוז הון אחרי שקידמת מדיניות שמאפשרת אותו, היא העמדת פנים מגוכחת.

     ודאי שבדנמרק יש אחוז אבטלה נמוך – זו מדינה *סוציאל דמוקרטית*. כמעט מאה אחוז מהעובדים בה חברים באיגודים מקצועיים ובנוסף המדינה מספקת רשת אבטחה. על פי דו"ח של מרכז אדוה נכון ל-2006 שכר המינימום בדנמרק עמד על מקבילה של 7,000 ש"ח לחודש, בתקופה שבה בישראל שכר המינימום היה 3,600 ש"ח בחודש. (האתר של מרכז אדוה: http://www.adva.org/)
     ודאי שבדנמרק יש אחוז אקדמאים גבוה – זו מדינה *סוציאל דמוקרטית*. המדינה ממננת לימודים גבוהים ותומכת בסטודנטים. זה מה שקורה במדינות סוציאל דמוקרטית.
     דנמרק מדורגת במקום הראשון במדד ג'יני לבדיקת שוויון בהכנסות (http://www.idi.org.il/ComparativeDemocratic/Pages/Comparative_Democratic_Data_Gini_index_table.aspx), בגלל שזו מדינה שהכלכלה שלה מפוקחת.

     רשימת הבנקים היא חסרת משמעות. תמצא רשימה ארוכה של בנקים גם בשוודיה ובנורבגיה – עוד מדינות סוציאל דמוקרטיות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s